W Polsce każdego roku marnuje się około 4,8 miliona ton żywności. Ta ogromna liczba jest sumą zarówno zbiorów, jak i produkcji, a także dystrybucji i wreszcie konsumpcji jedzenia. Jak widać, na każdym etapie są straty. Według różnych badań, konsumenci są odpowiedzialni za około 60% marnotrawionej żywności. Co można zrobić w tej sytuacji? Wiele osób, które chcą zmienić swój tryb życia, korzystają z porady specjalistów. Profesjonalny dietetyk nie tylko ułoży jadłospis odpowiadający naszym potrzebom, ale również pomoże ograniczyć do minimum marnowanie jedzenia.

Od czego zacząć?

Tak jak w wielu innych aspektach życia, warto rozpocząć od planowania. Jakie są jego plusy? Przede wszystkim kupujemy wyłącznie to, czego potrzebujemy. Jeżeli nasz jadłospis nie wymaga kupna dwóch lub trzech produktów, nie warto korzystać z popularnych promocji typu 2+1. Kluczem jest lista zakupów. Niestety, w przypadku gdy jej nie mamy, zazwyczaj kupujemy zdecydowanie więcej. Ponadto niezwykle często zdarza się nam wziąć produkt, który w praktyce okazuje po prostu niepotrzebny.

  • Kolejną, niezwykle ważną kwestią jest sprawdzanie daty ważności produktów spożywczych. Praktycznie każdy dietetyk zaleca kupowanie żywności z jak najdłuższą datą przydatności do spożycia. Dzięki takiemu podejściu znacząco ograniczymy ilość marnowanego jedzenia.

Następną cenną radą jest odpowiednie przechowywanie żywności. Przeważnie sprowadza się to do trzymania produktów spożywczych w lodówce lub zamrażarce. Niska temperatura opóźnia np. dojrzewanie owoców. Ponadto ogranicza rozwój drobnoustrojów i bakterii, które doprowadzają do psucia się jedzenia. Jak wydłużyć świeżość żywności? Jednym z najskuteczniejszych sposób jest jej przechowywanie w woreczkach próżniowych. Brak dostępu powietrza sprawia, że produkty zachowują swoją świeżość od 2 do 3 razy dłużej. Co najważniejsze, woreczki próżniowe można wykorzystywać wielokrotnie, dzięki czemu nie mnożymy śmieci.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Na ponowne zakupy warto wybrać się dopiero wtedy, gdy praktycznie wszystkie produkty spożywcze będą wykorzystane. Takie podejście również ogranicza ilość marnotrawionego jedzenia.

  • Tworzenie nowych potraw z wykorzystaniem resztek po innych posiłkach to kolejny sprawdzony sposób. Potrawy tego typu wcale nie muszą być nudne i nieapetyczne. Wręcz przeciwnie. Niekiedy połączenie nietypowych smaków sprawia, że powstaje pożywne i przede wszystkim smaczne danie.
  • Marnotrawstwo żywności wynika m.in. z kupowanie zbyt dużej liczby produktów, dlatego warto przygotowywać potrawy wyłącznie z rzeczy, które już mamy. Jeżeli czegoś brakuje to trudno, zawsze można to zastąpić innym składnikiem.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie wykorzystać zakupionego jedzenia, warto podzielić się z sąsiadami, rodziną lub najbliższymi. Dobrym pomysłem jest także przetwórstwo, które dotyczy głównie owoców. W prosty sposób może przygotować z nich np. zdrowe konfitury, które przy odpowiednim przechowywaniu, zachowują świeżość przez bardzo długi czas. Osoby pragnące pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, powinny stosować dietę z tak zwanym deficytem kalorycznym. Profesjonalny dietetyk ułoży jadłospis w taki sposób, aby z jednej strony zredukować kilogramy, natomiast z drugiej czuć nasycenie. Takie podejście sprawia, że będziemy kupować zdecydowanie mniej produktów żywnościowych i wszystkie decyzje zakupowe będą podejmowane bardziej świadomie.