Czy istnieje jedna, uniwersalna dieta, która zaspokoi potrzeby i wymagania wszystkich osób? Oczywiście odpowiedź na to pytanie retoryczne jest negatywna. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dietę stosuje się w różnych celach. Choć najbardziej popularnym jest redukcja tkanki tłuszczowej, odpowiednie żywienie jest niezwykle ważne dla sportowców, kobiet w ciąży, dzieci i młodzieży, a także pacjentów z chorobami dietozależnymi. Dobry dietetyk potrafi indywidualnie dostosować plan żywienia do aktualnych potrzeb konkretnej osoby. Usunie lub doda odpowiednie produkty spożywcze, precyzyjnie obliczy zapotrzebowanie kaloryczne, a także przeprowadzi szczegółową analizę składu ciała. Jednak w jaki sposób znaleźć takiego specjalistę?

Dobry dietetyk jest skuteczny i cieszy się dobrą opinią

Korzystając z usług specjalisty, pacjenci powierzają mu swoje zdrowie i jednocześnie oczekują szybkich rezultatów. Dobry dietetyk wyznacza drogę, którą powinny podążać osoby chcące osiągnąć zaplanowane efekty. Czas potrzebny na przebycie tej drogi jest uzależniony od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, waga, BMI, kondycja fizyczna, nawyki żywieniowe, a nawet upodobania kulinarne. W niektórych przypadkach dieta musi obowiązywać przez cały czas (np. gdy pacjent cierpi na celiakię). Zamiast skupiać się na czasie, zdecydowanie lepiej zaangażować się w zalecenia dietetyka. Im lepiej je wypełniamy, tym efekty przyjdą szybciej i co najważniejsze, będą długotrwałe.

  • Oprócz poleceń, jedną z najskuteczniejszych metod szukania właściwego specjalisty jest internet. Obecnie dużą popularnością cieszą się konsultacje online. Pacjenci z całego kraju mogą korzystać z pomocy specjalistów mieszkających w każdej części Polski. Pierwsza wizyta przeważnie zaczyna się od pogłębionego wywiadu i od szczegółowego omówienia problemu.
  • Dobry dietetyk powinien mieć profesjonalną stronę internetową, na której nie tylko opisuje swoje doświadczenie, ale również przedstawia ofertę. W przypadku dietetyka klinicznego możemy liczyć na pomoc w ustaleniu dobrze zbilansowanej diety przy różnych chorobach dietozależnych. Z porad specjalisty korzystają nie tylko diabetycy, ale równie osoby cierpiące na zaburzenia lipidowe, otyłość, osteoporozę, choroby jelit, a także nadciśnienie tętnicze. Odpowiednia dieta jest również istotna w przypadku chorób oczu oraz tarczycy.

Dietetycy przeważnie publikują wartościowe treści na portalach społecznościowych. Niekiedy przedstawiają efekty współpracy z pacjentem w postaci zdjęć przed i po redukcji masy ciała. Warto przeczytać komentarze osób, które skorzystały z usług konkretnego specjalisty. Możemy dowiedzieć się z nich jakim podejściem charakteryzuje się dietetyk. Czy szczegółowo odpowiada na pytania pacjentów i czy wyróżnia się indywidualnym podejściem.

Jak znaleźć odpowiedniego dietetyka – dodatkowe informacje

Osoby cierpiące na alergię lub nietolerancje pokarmowe również powinny korzystać z usług dietetyka. Aby znaleźć odpowiedniego specjalistę, warto zapytać znajomych lub członków rodziny czy korzystają z usług tego typu. Wspomniane polecenia to także świetna droga poszukiwań specjalistów. Dobry dietetyk często rozpoczyna współpracę z nowymi pacjentami, którzy zdecydowali się na skorzystanie z jego usług, właśnie dzięki rekomendacjom. Bez względu na wiek, płeć i aktualny stan swojego zdrowia, dobrze zbilansowana, pełnowartościowa dieta jest ważna dla wszystkich.